Cena elektrike nam sama po sebi ne pove, kolikšen bo znesek računa za električno energijo na koncu meseca. Ta je lahko kljub nizki ceni na koncu meseca presenetljivo visok, saj je odvisen predvsem od porabe električne energije v posameznem gospodinjstvu.
Res, da se cena elektrike razlikuje med posameznimi distributerji, a je končni mesečni strošek odvisen predvsem od naših navad. Na tem mestu dobro razmislite, ali vedno ugasnete luč, ko zapustite prostor, in pomislite, koliko elektrike gre s tem v nič. Na vas je torej, da ugotovite vaše navade in življenjski slog, in izberite distributerja, ki vam najbolj ustreza.
Glavne postavke pri računu za elektriko
Ko prejmete položnico z mesečnim obračunom za električno energijo, kmalu spoznate, da je cena elektrike le ena od postavk, iz katerih je sestavljen obračun. Med različnimi ponudniki prihaja do razlik le v eni od njih, in sicer v ceni električne energije.
Ostale postavke, kot so na primer omrežnina za distribucijo električne energije, prispevek za učinkovito rabo energije, prispevek za delovanje operaterja trga in trošarina, so enake za vse končne odjemalce. Te postavke določa Vlada Republike Slovenije in se ne spreminjajo med posameznimi ponudniki. Izbira ponudnika je zato odvisna predvsem od njihove paketne ponudbe in ugodnosti, ki jih ponujajo.
Različni ponudniki vam ponujajo različno ceno elektrike
Danes nam dobavo elektrike omogočajo različni distributerji, med katerimi se cena elektrike lahko bistveno razlikuje. Danes lahko ponudnike električne energije prosto izbiramo in jih zamenjamo kadarkoli želimo. To pa med potrošniki prinaša tudi celo vrsto dilem in vprašanj, potrebno pa je preveriti tudi splošne pogoje pri trenutnemu dobavitelju.
Pregled trga električne energije je javno dostopen, zato lahko vedno preverite cene elektrike pri posameznih dobaviteljih in njihove paketne ponudbe. Hkrati se lahko pozanimate, kaj vam konkretno ponujajo v svojih ponudbah in, kar je najbolj pomembno, kakšna je cena elektrike.